Srovnání: Platební karty s cashbackem

Srovnání: Platební karty s cashbackem

19. 10. 2021 0 Autor: Jakub Eliáš

Představte si, že zaplatíte za zboží, které potřebujete a ještě za to dostanete část peněz zpět. Říká se tomu cashback a určitě jste ho již zaznamenali v mnoha věrnostních systémech, na cashback portálech typu Plná peněženka nebo přímo u vaší banky.

Mě však zajímalo, zda mi některá společnost nabídne platební kartu s cashbackem bez nutnosti prokliků přes různé portály, aktivaci slev a registrace nejrůznějších účtů. Zkrátka systém typu “vyber, zaplať a dostaň automaticky nějaký ten cashback”. Proto jsem si udělal menší průzkum a zde je shrnuto, z čeho si dnes máme možnost vybrat.

platebni karty a penize z nakupu zpet

Zpoplatněné debetní karty

Prvním typem jsou klasické debetní karty. Pravděpodobně každý z nás vlastní jednu nebo více takových. Často jsou zdarma, ale nenabízí žádné podstatné výhody, jako jsou automaticky aktivované slevové programy.

Např. u AirBank (platební karta je tu zdarma) lze různé akce a slevy aktivovat, ale manuálně.

Vrátím-li se k zpoplatněným “debetkám”, řekl bych, že tento typ výhod využijí převážně majetnější klienty popř. ti, kteří nakupují často nebo ve velkém objemu u vybraných obchodníků.

Podívejme se na několik příkladů

Equa Bank

Equa Bank má k dispozici debetní kartu zdarma, ale bez cashbacku. Podívejme se proto na ty placené. Ty zahrnují i celoroční cestovní pojištění, pojištění karty a osobních věcí a navíc bonusové programy od MasterCard.

V rámci programu MasterCard Premium Sphere lze získat různé výhody. Nedá se však říct, že bychom získali cashback, ať platíme kdekoliv a kdykoliv. Jde o vybrané obchody a některé nabídky jsou časově limitované.

Karta je zpoplatněna 99 až 149 měsíčně dle rozsahu obou pojištění.

Její hlavní výhody vidím právě ve zmiňovaném pojištění. Pro využití slev je pak potřeba mít povědomí o partnerských obchodech, kterými jsou např. Costa Coffee, Mall.cz, Datart, Hervis sport, aj. a zároveň si načíst, na jaké produkty z obchodu se sleva vztahuje, což není zrovna prozákaznické.

Curve

FinTech službu Curve zde zmíním pouze okrajově, jelikož její hlavní výhody tkví v něčem jiném. Z hlediska cashbacku nabízí věrnostní program ve dvou variantách.

Curve Black

1% cashback u 3 vybraných obchodníků

9,99 EUR / měsíčně

Curve Metal

1% cashback u 6 vybraných obchodníků

14,99 / měsíčně

Revolut

Fintech služba Revolut nabízí cashback až uživatelům s tarifem Metal, který stojí 299,99 Kč měsíčně a získat zpět můžete pouze 0,1% v rámci Evropy a 1% mimo ní.

Revolutku proto raději využívám pro jejich ostatní služby jako jsou výhodnější kurzy směny peněz, víceměnový účet, výběry z bankomatů zdarma, možnost obchodování s akciemi, kryptoměnami a komoditami a uživatelskou přívětivostí aplikace celkově. Nutno podotknout, že není třeba si platit tarif Metal, tyto služby jsou dostupné i na levnějším popř. bezplatném tarifu.

Zpoplatněné kreditní karty

Druhým typem platebních karet s cashbackem jsou tzv. kreditní karty. Pro připomenutí, narozdíl od debetních fungují na principu půjčování peněz. Tzn., že nedochází k čerpání finančních prostředků z vašeho vlastního účtu, ale z účtu dané banky popř. FinTech společnosti a vy si tímto způsobem peníze půjčujete. Často existuje tzv. bezúročné období, během kterého stačí zapůjčené peníze splatit, abyste nezaplatili ještě něco navíc na úrocích. Pozor, není výjimkou, že úroková sazba u kreditních karet dosahuje desítek procent.

Přesto může být tato varianta pro někoho zajímavá. Jelikož zde existuje fixní měsíční poplatek, tak tento typ služby může být výhodný pro majetnější klienty, kteří nakupují často a nebo hodně utratí. Tak či tak, je potřeba si dávat pozor na splacení během bezúročného období.

Podívejme se na pár příkladů.

mBank

mBank je příkladem banky, kde lze získat klasickou kreditní kartu. Nicméně oproti Equa Bank nabízí více výhod. Existuje několik variant, přičemž každá z nich je první 3 měsíce zdarma a všechny mají bezúročné období až 54 dní. Poté hrozí úrok 23,8% p.a.

Každou z kreditních karet od mBank lze používat bez měsíčních poplatků za vedení karty. Podmínkou je dodržení zaúčtování minimálního objemu plateb v rámci každého daného měsíce.

Objemy měsíčních plateb pro bezplatné vedení kreditní karty:

mKreditka Standard

1000 Kč / měsíc

mKreditka Plus

4000 Kč / měsíc

mKreditka E-shop

2000 Kč / měsíc

Jestliže jsou měsíční platby nižší, mBank si účtuje poplatek za vedení mKreditky následovně:

mKreditka Standard

29 Kč / měsíc

mKreditka Plus

59 Kč / měsíc

mKreditka E-shop

39 Kč / měsíc

Odkaz na celé srovnání všech kreditních karet.

Tak to byly úroky a poplatky. A jak je to s výhodami?

Nejlevnější varianta, mKreditka Standard, jich nemá mnoho. V ceně nabízí pouze výhody v rámci programu MasterCard Premium Sphere.

Nicméně mKreditka Plus a E-shop už nabízejí opravdovou službu cashback. U varianty Plus se jedná o 1% ze všech mobilních plateb a u varianty E-shop 1% u všech plateb na internetu.

Takže než si službu sjednáte, popřemýšlejte o tom:

  1. Zda měsíčně utratíte alespoň 2000 popř. 4000 Kč
  2. Kde převážně platíte a zda chcete získávat cashback pouze za platby na internetu nebo i v obchodech

Twisto

FinTech službu Twisto řadím mezi zpoplatněné kreditní karty, jelikož se jedná o nákupy se záměrem pozdějšího splacení, stejně jako u kreditek.

Twisto nabízí tři tarify, Online, Standard a Premium, přičemž již v bezplatném tarifu Online získáte virtuální kartu, díky které je možné platit na internetu a dostávat až 10% slevy, cashbacky a výhody. Opět zde je nasmlouvaný seznam obchodů, kde ke snížení ceny dojde. Oproti Plné peněžence se však nemusíte proklikávat na webové stránky obchodu. Cashback se uplatní automaticky zaplacením platební kartou od Twista.

Nicméně pro využití těchto slev i v tzv. kamenných prodejnách, je třeba získat fyzickou platební kartu, a to v rámci některého zpoplatněných tarifů. Twisto své služby nabízí na tři měsíce zdarma a následně zaplatíte od 49 do 99 Kč měsíčně, přičemž dražší varianta zahrnuje zahraniční cestovní pojištění a výhodnější zahraniční kurzy směny.

Za mě poměrně pěkný způsob získání cashbacku na internetu pohodlněji. Na druhou stranu lze slevy uplatnit pouze u vybraných partnerů.

Platební karty s cashbackem zdarma

Třetí skupinou cashback služeb jsou bezplatné platební karty. Nezaplatíte tedy ani za jejich vystavení, ani zde nejsou měsíční poplatky. Nicméně, najdou se tu určitá omezení. Pojďme se podívat na dva zástupce.

Binance

Kryptoměnová burza Binance zařadila platební karty od VISA mezi své služby. Platební Debit kartu mi doručili bezplatně až domů během pár dní.

Po přihlášení do systému si o ní stačí požádat prostřednictvím horního menu, položka “Finance” -> “Binance Visa Card”. V této sekci následně najdete všechny informace o platební kartě, stav účtu, historii transakcí, celkovou výši cashbacku atd.

Na úvod, kartu lze použít nejen pro platby kryptoměnami, ale i běžnými FIAT penězi. Osobně využívám platby EURy. K dispozici jsou také:

  • AUD (australský dolar),
  • BRL (brazilský real),
  • GBP (britská libra),
  • RUB (ruský rubl),
  • TRY (turecká lira),
  • UAH (ukrajinská hřivna)

Úrovně cashbacků

Platbami VISA kartou od Binance můžete získat cashback 0,1-8%. Záleží to, na objemu průměrného měsíčního držení tzv. BNB tokenů. Jak naznačuje tabulka níže, 0,1% dostane každý. Při držení 1 BNB tokenu už získáváte 2%. Pozor, BNB je token založený burzou Binance a stejně jako u ostatních kryptoměn je jeho cena poměrně volatilní. Odměny z nákupů jsou vypláceny v těchto tokenech, které lze na burze Binance směnit.

pravidla cashbacku
úrovně cashbacků u Binance

Cashback lze získat za všechny platby výjma transakcí:

  • na digitální peněženky
  • na digitální bankovní služby (např. nabití účtu Revolut)
  • na kryptoměnové směnárny
  • za produkty s tzv. uloženou hodnotou
  • za služby tzv. finanční remitence

Crypto.com

Další možností je využití platební karty od Crypto.com. Po založení účtu získáte virtuální debetní kartu a zašlou vám zdarma i fyzickou. Opět je možné platit kryptoměnami a pro FIAT platby si můžete vybrat buď Euro nebo Britskou libru.

Z nákupů lze získat zpět 1-8%. Opět to závisí na množství tokenů, které budete v aplikaci stakovat (nebo-li držet). Tentokrát jde o kryptoměny vytvořené touto burzou tzv. CRO, nicméně pro získání 1% cashbacku není nutné držet jedinný token. Odměny jsou však vypláceny právě v této kryptoměně, kterou lze přímo v aplikaci směnit.

Cashback se započítává u všech plateb, vyjma uvedených typů služeb a zemí dle tohoto seznamu.

S jakými kartami s cashbackem máte zkušenost vy? Víte o lepších způsobech, jak při nákupu oblíbených produktů ušetřit? Napište nám do komentářů, jaké služby tohoto typu máte vyzkoušené vy? ⬇️⬇️⬇️

Wise card

U Fintech služby Wise

používám víceměnový účet, platím po celém světě a vybírám zdarma z bankomatů.

Zjistit více o Wise

autor osobnizkusenosti.cz | Jakub

Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.