Kde investovat do akcií a ETF
Než jsem začal investovat do prvního ETF a první akcie, udělal jsem si průzkum trhu. Chtěl jsem mít možnost investovat do akcií i ETF z celého světa a zároveň jsem chtěl mít správu svého portfolia plně ve svých rukou.
Dále se mělo jednat o důvěryhodnou společnost s nulovými nebo alespoň nízkými poplatky za nákupy a prodej cenných papírů a nulovými poplatky za jejich držení, ale i vedení účtu u dané burzy.
Brokeři cenných papírů a investiční platformy
V tomto kontextu jsem narazil na několik možností. Některé z nich jsem vyzkoušel, jiné přešel bez snahy o zřízení účtu. Než se pustím do představení brokera, kterého primárně používám dodnes, představím i platformy, pro které jsem se nerozhodl a uvedu, co mě k tomu vedlo.
e-Broker české Fio banky
Se záměrem investovat i do českých akcií jsem si zřídil účet u FIO banky, který nabízí investice do akcií pražské burzy, takže i do českých firem.
Kromě toho zde najdete i evropské a americké tituly, ale od uživatelského rozhraní nečekejte mnoho. Zastaralý vzhled a intuitivnost aplikace mě velmi rychle odradila od jakýchkoliv investic.
Investování přes Revolut
Naopak Revolut je z hlediska uživatelské přívětivosti perfektní. Pozor, investice lze spravovat pouze z aplikace v telefonu, ale to pro mě nikdy nebyl problém. Učet je veden v amerických dolarech a v nabídce jsou však pouze americké akcie, nikoliv ETF.
Co se týče poplatků, v plánu Standard má každý uživatel zdarma 1 obchod měsíčně, poté si účtují 0,25%. Jsou zde i poplatky za úschovu, tedy z celkové částky držených aktiv. Poplatek je stanoven na 0,12% ročně.
Zde najdete přehled všech poplatků za obchodování s akciemi.
Čtěte dále: Investování do akcií, kryptoměn a komodit přes Revolut
Automatizované investice u Fondee a Portu
Platformy typu Fondee a Portu jsou super, pro uživatele, kteří chtějí nechat své peníze “pracovat” bez jejich zásahu do konkrétních investic. Fungují na bázi takzvaného “robo advisory”, kdy si uživatel vybere pouze úroveň akceptovatelného rizika a s tím spojeného očekávaného výnosu popř. oblast investic v podobě
- geografie (Asie, Evropa, Amerika, aj.),
- sektoru (technologie, ESG, energie, elektromobilita, zlato, atd.),
- třídy aktiv (akciové, dluhopisové, komoditní)
a systém se pak stará o vaše investice za vás dle zvolené strategie investování. Samozřejmě je třeba počítat s určitým pravidelným poplatkem za automatickou správu portfolia.
Čtěte dále: Jak funguje investování u Fondee
S registračním kódem “eliasj6974” získáte 3 měsíce bez poplatků
S Portu vás seznámí článek Jak a proč investovat na Portu
Akcie a ETF u jiných brokerů
Jestliže se ale vrátím k mým původním požadavkům na brokera s cennými papíry, dostanu se k platformám jako je
- eToro
- Interactive Brokers
- Traiding212
- XTB
- DEGIRO (návod k aplikaci webu Osobní zkušenosti)
- LYNX
- a nebo i k brokerovi Bitpanda, který kombinuje možnost investování do akcií a ETF z celého světa s drahými kovy a kryptoměnami v jedné platformě.
Uvedení brokeři vás jistě nezklamou z hlediska uživatelského rozhraní, ani nabídky aktiv, do kterých se můžete rozhodnout investovat. Na místě pak bylo rozhodování z hlediska pozitivní zkušenosti stávajících uživatelů a také co se týče poplatků.
Ve většině srovnání vychází co do poplatků nejlépe XTB, což je v současnosti i broker, který v České republice patří mezi dva největší. XTB nabízí mimo klasického investování bez poplatků do ETF a akcií také takzvané Investiční plány, což je pasivní investování, které útočí na uživatele Portu.
Já si však vybral DEGIRO, jelikož mě zaujala
- transparentnost jejich poplatků
- nízké poplatky (obvykle fixní, nikoliv procentuální) za jednotlivé investice
- široký výběr dostupných akcií i ETF
- možnost investic do vybraných ETF bez poplatku
- žádné procentuální poplatky za úschovu (z celkově investované částky)
- ani žádné poplatky za neaktivitu z hlediska vkladů nebo obchodů v průběhu roku
Možnosti investování s DEGIRO
Broker cenných papírů DEGIRO nabízí kromě akcií firem a ETF z celého světa i dluhopisy, investiční fondy a pákové produkty. Mimo ně i produkty, které jsem osobně nikdy nevyužil – Warranty, Futures a Opce.
Moje první kroky vedly k ETF, a proto mě zaujalo, že DEGIRO umožňuje investovat do širokého seznamu vybraných úplně bez poplatků.
Jak tomu tak bývá, na platformě jsem se rozkoukal a z Revolutu jsem postupně začal přecházet na platformu DEGIRO i co se týče akcií.
Fixní poplatky u DEGIRO
Porovnáme-li poplatky s jinými platformami, kde jsou účtovány procentuální, vyjde nám, že oproti fixním u DEGIRO se vyplatí investovat spíš vyšší částku jednorázově, než investici rozdělovat na menší v čase a a za každou platit fixní poplatek.
Zároveň je DEGIRO vhodné pro dlouhodobé držení aktiv, jelikož poplatky se odvíjí od investic, nikoliv od úschovy investovaného obnosu peněz.
Seznamte se s aplikací DEGIRO a podívejte se na návod, jak u tohoto brokera koupit akcie nebo ETF.
Máš zkušenosti s jinými brokery? Doporučil bys na ETF nebo třeba americké akcie jiného? Nabízí nižší poplatky nebo je lepší v něčem úplně jiném? Chceš se jen na něco zeptat? Napiš nám do komentářů ⬇️⬇️⬇️
Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.