Jak si výhodně přeposlat peníze s Wise

Jak si výhodně přeposlat peníze s Wise

13. 6. 2020 49 Autor: Lenka Eliášová

Službu Wise jsem vyzkoušela, když jsem si chtěla převést peníze vydělané na Novém Zélandu na svůj český účet (byla jsme tam v roce 2016 v rámci programu Working holiday).

Věděla jsem, že klasické banky si účtují nemalé peníze za poplatky, nabízí nevýhodný směnný kurz a někdy si dokonce i naúčtují skryté poplatky.

Objevila jsem finanční službu Wise, jejíž služby využívám i do dnes. Wise nabízí levnější alternativu převodů pro zahraniční platby – s výhodným kurzem a často i s nižšími poplatky. V tomto článku shrnuji své zkušenosti, srovnávám platby TrasferWise oproti účtům Komerční banky a AirBank a uvádím výhody a nevýhody této finanční platformy.

Co je to Wise a jak funguje

Wise je inovativní způsob, jak převést peníze do a ze zahraničí. Využívá výhodného kurzu a převod je daleko výhodnější oproti tradičním bankám.

Na příkladu posílání pěněz z účtu z Nového Zélandu na český vám ukážu, jak služba funguje (viz. obrázek níže)

Společnost Trasferwise byla založena v roce 2011 ve Velké Británii. Zakladatelé jsou Estonci, kteří pracovali v Londýně, mimojiné jsou také zakladateli společnosti Skype. Vydělávali libry, ale potřebovali eura a každý měsíc si převáděli měny přes bankovní účet za nevýhodný kurz s vysokými poplatky. Budoucí zakladatelé proto hledali cestu jak peníze převést výhodněji a přišli na nápad s inovativním řešením Wise.

Společnost hned po spuštění začala růst raketovým tempem, který podpořil i podnikatelský guru a investor Richard Branson.

Jak na zahraniční platbu u Transferwise?

Princip TranferWise – minimální transakční náklady

Mezi hlavní výhody služby jsou nízké poplatky a středové kurzy měn, které jsou daleko výhodnější než mají tradiční banky. A jak je to možné? Wise si otevřela účty v mnoha zemích světa (v České republice např. Raiffeisenbank), díky investorům nahromadila značné finanční prostředky, které následně na tyto účty rozdělila.

Příklad z praxe – posílání peněz z CZK na EUR

Ve chvíli, kdy si chceme převést peníze z Čech například do Rakouska, tak nás Wise vyzve, abychom poslali peníze na jeho bankovní účet zřízený v České republice. My tedy odešleme peníze z internetového bankovnictví nebo aplikace na český účet Wise (tedy na účet banky Raiffeisenbank).

Ve chvíli, kdy peníze přijdou na český účet Wise, společnost interně neposílá tyto peníze na rakouský účet. České peníze si nechá na českém účtu a nám vyplatí finanční obnos ze svého rakouského bankovního účtu. Peníze se tak reálně nepřevádí na zahraniční účet, transakce probíhají jen vnitrostátně a proto se ušetří na mezinárodních poplatcích.

Podle vašeho unikátního čísla – Reference number, které uvedete jako variabilní symbol nebo do komentáře platby TranferWise pozná, že se jedná o peníze od vás.

Jak převést peníze přes Transferwise účet? Tranferwise spáruje vaši platbu s unikátním referenčním číslem - Reference number. Platba převodem trvá 1 až 3 dny.
Informace k platbě. 

Středový kurz

Mezi největší výhody služby TrasferWise je směnný kurz. Pokud se chystáte na převod peněz, neměla by vás zajímat pouze výše poplatků ale i kurz měny. Některé banky a služby propagují minimální nebo nulový poplatek ale nevýhodný kurz, při kterém ztratíte ještě více peněz než za výhodný kurz a férový poplatek.

Wise převádí peníze ve středovém tržním kurzu (stejný kurz jako uvádí například Google), což je střed rozmezí mezi nákupní a prodejní cenou měny.

Férové poplatky

Většina bank si účtuje poplatek za mezinárodní platbu (i v řádech stovek korun, mimo SEPA platby). Wise si účtuje poplatek obvykle 0.35 % – 0,5 % (v některých případech může být i kolem 1 % za platbu, vždy záleží o jakou měnu se jedná).

Velice oceňuji, že služba je naprosto transparentní. Před tím, než si pošlete peníze, můžeme si jednoduše přepočítat všechny poplatky v Wise kalkulačce.

Transferwise je levný a rychlý způsob, jak poslat peníze do zahraničí.
Máme na výběr 2 druhy transferu – Low cost, ten musíme zadat převodem z účtu, nebo Fast and easy, který provedeme kartou ihned.

Dražší a levnější poplatek a rychlost platby

Na obrázku viz. výše si můžete všimnout, že je na výběr ze dvou typů transferů. Když potřebujete platbu převést ihned, tak se nabízí varianta Fast and easy transfer, kde je však dražší poplatek – v tomto případě 75,62 CZK. Nejlevnější varianta je Low cost transfer, kterou převedete standardním převodem z vašeho účtu a může trvat 1 až 3 dny. 

Jak si založit Wise účet

Registrace účtu je opravdu jednoduchá, potřebujete k ní pouze e-mailovou adresu nebo účet Google, Apple popř. Facebook.

Trasferwise přichází s novinkou okamžitých plateb

Platební karta a Aplikace TranferWise

K účtu TranferWise si můžete zdarma stáhnout aplikaci pro Android i iOS. Následně lze všechny transakce provádět pohodlně z mobilu, což využívám především na cestách. V zahraničí také využívám debetní kartu TranferWise, která v základním účtu zdarma nabízí výběry z bankomatů do výše 200 liber na období 30 dnů. Toto omezení doplňuji dalšími službami a platebními kartami Revolut (odkaz na recenzi Revolut ) nebo Curve (rezence Curve).

Srovnání výhod a nevýhod těchto karet porovnáváme v článku Jak nejvýhodněji na zahraniční transakci a výměnu peněz

Více informací (poplatky, služby, využití) o platební kartě Wise je v článku Wise: Recenze a zkušenosti

Okamžité platby Wise

Wise představilo úplnou novinku (červen 2020) v podobě okamžitých neboli instantních plateb z mobilní aplikace mezi uživateli používající Wise. Nepotřebujete vědět dokonce ani číslo účtu, Wise si sám spáruje vaše kontakty.

Jak na okamžité platby?

  1. Přihlaste se do aplikace
  2. V aplikaci přejděte na záložku Recipients (uživatelé)
  3. Klikněte na Find friends on Wise (najděte přátele na Wise)
  4. Klikněte na Sync contact (synchronizování kontaktů)

Nyní vidíte,  kdo z vašich kontaktů používá službu Wise a komu můžeme poslat okamžitou platbu.

Platba ve stejné měně je bez poplatku. Pokud posíláte peníze v jiné měně, zaplatíte drobný konverzní poplatek. Jelikož můžete mít u Wise účty v různých měnách (cca 50 měn) doporučuji si finance převést přímo v aplikaci a pak posílat tu stejnou měnu. Také je důležité si zjistit, jestli váš kontakt má otevřený účet v té dané měně, než budete peníze posílat.

Co je výhodnější SEPA platba nebo Wise?

Už jste někdy posílali peníze na jiný evropský účet? Pokud jste k tomu využili běžný bankovní účet, pak jste pravděpodobně využili takzvanou platební metodu SEPA nebo také EURO platbu.

Než si cenu obou plateb porovnáme, podívejme se na trochu blíž na metodu placení SEPA.

Co je to SEPA neboli EURO platba?


SEPA platba je převod peněžních prostředků do zahraničí v rámci SEPA zóny (Signle Europe Payment Area), který vznikl v rámci EU. Nyní (červen 2020) jsou členy SEPA všechny státy EU plus další státy (např. Island, Švýcarsko, Monako, Vatikán, Andora). Dříve mohly české banky účtovat za tyto platby až řády stovek korun, od roku 2019 vznikla bankám povinnost účtovat za SEPA platbu stejný poplatek jako za tuzemskou platbu.

Co je výhodnější?

Od minulého roku je zahraniční platba v rámci EU zdarma nebo za minimální poplatek. Napadla mě otázka, jestli se vyplatí v rámci EU využívat TranferWise, který si poplatky účtuje. Proto jsem si udělala průzkum a jeho výpočet uvádím v tabulce. (počítáno s kurzem 11. 6. 2020)


Můžete vidět, že i přes to že má Wise poplatek za poslání peněz (111,74 Kč), výsledný převod vychází díky dobrému kurzu oproti ostatním bankám výhodněji, ušetříte více než 500 Kč.

Před platbou větší finanční částky si vždy porovnávám celkové poplatky a konverzi měny mezi různými služby jako i CurrencyFair a Revolut.

Výhody, nevýhody a osobní zkušenosti

Wise výhody

  • Jedny z nejlepších kurzů pro směnu peněz na trhu
  • Možnost vlastnit účty v jiných státech a možnost směny více než 50 ti měn
  • Finanční zázemí firmy a bezpečnost
  • Možnosti okamžitých plateb 

Nevýhody

  • Stránka i zákaznická podpora je pouze v angličtině
  • Neumožňuje zadávání trvalých příkazů
  • Peněžní transakce by měly být zpracovány do 24 hodin. Někteří uživatelé hlásí, že občas dochází ke zpoždění plateb až na 3 pracovní dny. Doba transakce závisí na měnových párech, časech provozů bank po celém světě, atd.

Kdy využívám služby Wise?

  • Nákupy v zahraničních e-shopech (např. Amazon, Aliexpress).
  • Platby v EUR a IDR (rozjíždím podnikání s přírodními oleji z Bali, produkty nakupuji v EUR a Indonéských rupií z EU a Indonésie). Díky TranferWise šetří každý měsíc několik stovek korun
  • Platba předplatného na Adobe Creative Cloud
  • Měsíční platba předplatného na vzdělávací platformu Skillshare
  • Nákupy a výběry v bankomatech v zahraničí, které jsou s Wise debetní kartou do určité částky zdarma a s výhodným kurzem (ještě častěji používám kartu Revolut, ta ale nemá o víkendech moc výhodné kurzy). Díky těmto službám

Se službou Transferwise můžete vlastnit účty v různým měnách - ideální alternativa pro cestovatele a podnikatele, kteří podnikají mezinárodně.

Je používání Wise bezpečné?

Jak už jsem uvedla výše, společnost Wise má od roku 2011 velice stabilní zázemí. Webový prohlížeč i platby procházejí přes bezpečnostností šifrování. Společnost je registrována pod FCA –  UK Financial Conduct Authority, podléhá proto přísné finanční kontrole. 

V dnešní době používá službu nespočet uživatelů, hodnocení a zkušenosti s Wise od uživatelů si můžete přečíst na TrustPilot nebo v apliakci Google Play či iTunes.

Jak na první převod u Wise bez poplatku

Bonus pro nové zákazníky

Díky tomuto odkazu je možné mít první převod do £500 (což je cca 15 000 CZK) u Wise zdarma (bez poplatku). Tato nabídka platí pro každého nového zákazníka, který je doporučen stávajícím klientem.

Transferwise - co potřebuji k poslání peněz do zahraničí. Levně a rychle.

Další možnosti převodu peněz

Když posílám peníze ze zahraničí, tak nejčastěji používám právě Wise. Není to ale jediná platforma, podobnou službu nabízí i CurrencyFair (odkaz na recenzi CurrencyFair), kterou jsem využila zatím jednou, a to díky bonusu 50 EUR pro nové zákazníky, kteří se zaregistrují díky odkazu od stávajícího uživatele.


Cestujete, podnikáte a zajímáte se o své peníze, pasivní příjem nebo investování? Přidejte se k nám do skupiny Jak šetřit a investovat – rady a zkušenosti, kde společně sdílíme zajímavé tipy.

Na cestovatelském blogu Svět je Cool se dozvíte další zajímavé tipy o cestování a řešení financí na cestách.