Jak a proč investovat na Portu
Osobně se o finance, možnosti investic a dopady celosvětových událostí na finanční trhy s oblibou zajímám, a tak není divu, že si rád své investiční portfolio spravuji sám. Je to však časově velmi náročné a není v silách jedince sledovat detailní situace široké škály firem z mnoha sektorů, jejich konkurence, finančních výsledků a vůbec, orientovat se ve všech oborech na tolik precizně, že by v nich bylo rozumné i investovat.
Ať už je důvodem nedostatek času, nechuť se zabývat detaily nebo zkrátka náročnost pochopení fungování daného sektoru (farmacie, technologie, energetický průmysl, aj.), tak se nabízí nechat správu portfolia konkrétních titulů na třetí straně.
V jednom z předchozích článků jsem představil obdobnou platformu s název Fondee, nyní se zaměřím na předání mých zkušeností s Portu.
Obě varianty představuji v krátkosti v článku “Kde investovat do akcií a ETF“.
Při registraci využijte referenční kód: “eliasj6974” a získejte 3 měsíce bez poplatků.
Proč jsem začal investovat přes Portu
Já se do investování přes Portu pustil ze dvou důvodů.
Jednak to byla zvědavost, jelikož o Portu slýchám v mém okolí jenom chválu. Využívají ho zejména kamarádi, kteří se nechtějí zabývat správou jednotlivých akciových a dluhopisových titulů. Zkrátka chtějí své úspory investovat tak, aby neztrácely vlivem inflace svoji hodnotu a zároveň investováním trávit minimum času a zaplatit minimum poplatků.
Druhým důvodem bylo hledání možnosti investovat do soukromých sektorů, které nestíhám sledovat, ale přijdou mi zajímavé. Stejně jako moji kamarádi, i já v tomto případě hledám investice, které si poradí s inflací a nebudou stát vysoké poplatky za správu nebo vstup do investice.
Do čeho lze na Portu investovat
Nejprve je třeba říct, že pokud investování nerozumíte a ani nechcete, stačí si vybrat některou z automatických strategií a o víc se starat nemusíte. Pokud však chcete mít, alespoň částečnou možnost výběru zaměření vašich investic, bude vás zajímat, jaké produkty Portu nabízí v rámci tzv. “Vlastní strategie“.
Portu své produkty nazývá “instrumenty”. Klienti mají na výběr z 50 titulů, které reprezentují akciové, dluhopisové a komoditní ETFs. Jinými slovy jde o cenné papíry, které reprezentují dané akcie firem z vybraného oboru, typ komodit a nebo dluhopisy dané geografické oblasti nebo soukromého sektoru.
Uveďme si pár příkladů.
Komoditní ETFs
Mezi komoditní patří
- Zlato
- Komoditní mix (pohonné hmoty, industriální kovy, drahé kovy)
- a globální nebo evropské nemovitostní společnosti
Dluhopisy
U dluhopisů to jsou například:
- Korporátní dluhopisy (dle regionu)
- Protiinflační dluhopisy
- nebo různé druhy globálních dluhopisů
Akciové ETFs
Z akciových ETFs zde najdete například:
- globální dluhopisy (dle velikosti společností)
- mix regionálních dluhopisů
- sektorové akcie
- eSport gaming
- ESG
- IT
- polovodiče
- baterie
- kybernetická bezpečnost
- inovativní zdravotnictví
- čistá energie
- stárnoucí populace
- a mnoho dalších
Mimo to je možné si založit i službu “Portu Crypto” a investovat přes Portu do kryptoměn.
Vytvoření vlastní investiční strategie
Jelikož uživatelské prostředí Portu je velmi přívětivé, tak si troufám říct, že vytvořit si investiční strategii tu dovede opravdu každý pokročilejší uživatel počítače popř. mobilního telefonu.
Tvorba strategie probíhá v podstatě obdobně jako nákup v e-shopu.
Výběr instrumentů
Vybíráte si z dostupných produktů a prohlížíte si jejich parametry.
Těmi jsou zejména
- obsah vybraného instrumentu resp. jaké akcie, dluhopisy apod. dané ETF reprezentuje
- historický výnos
- a rizikovost
Nedoporučuji však vybírat pouze na základě těchto parametrů. Je důležité mít povědomí o současné a očekávané nadcházející situaci v dané oblasti, protože nikde není dáno, že historicky výnosné tituly budou obdobně profitabilní i v budoucnu.
Roli tak určitě hraje i geografie, podkladové aktivum ETF (měna), plány v daném sektoru apod.
Nastavení parametrů strategie
V rámci nastavení parametrů strategie jsem si vybral váhy jednotlivých instrumentů, tedy procentuální rozdělení investované částky mezi vybrané tituly.
Na základě počtu vybraných instrumentů v jedné strategii a rozhodnutí, zda budete chtít využít některých z automatických funkcí jako jsou Rebalance portfolia nebo Zajištění proti měnovému riziku, zjistíte jakému cenovému plánu vaše nastavení odpovídá.
Osobně jsem si automatické funkce zatím neaktivoval a instrumenty svého portfolia jsem poskládal pouze z 5 ETFs. Tak jsem udržel poplatek na 0,89% p.a.
Jak založit účet a začít investovat
Jak založit Portu účet za mě nejlépe vystihne následující video a já to pouze shrnu v několika bodech, ale nebojte, celý proces zabere maximálně 10 minut.
- Standardní registrace (e-mail a heslo)
- Investiční a rizikový dotazník
- Výběr a nastavení strategie (automatická a nebo vlastní)
- Ověření osobních údajů
- Vklad peněz
Při registraci využijte referenční kód: “eliasj6974” a získejte 3 měsíce bez poplatků.
Do akcií a ETFs lze investovat i jinak. Dále čtěte “Kde investovat do akcií a ETF“.
A co vy? Už máte nějaké zkušenosti s investováním přes Portu nebo chcete teprve začít a potřebujete poradit? Ať už si nevíte rady s prvními kroky v aplikaci nebo máte nějakou zajímavou zkušenost z ní, podělte se o to s námi v komentářích. ⬇️⬇️⬇️
Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.