Investování a pasivní příjem

Investování a pasivní příjem

29. 1. 2020 6 Autor: Jakub Eliáš

Ať už je řeč o aktivním investování nebo pasivním příjmu, rok 2019 byl velmi úspěšný. Investorům se převážně dařilo nejen na poli pasivního příjmu, ale i v oblasti aktivního investování. Zda bude trend pokračovat i v roce 2020 nikdo s jistotou neví, a proto je jistější příliš neriskovat, a přesto zvolit investice s dobrou návratností.

Pasivní příjem a návratnost investice

Když je rok úspěšný, jako ten předchozí a firmám se daří, tak se návratnost investice může vyšplhat až k desítkám procent. Akcie, komodity, kryptoměny a další s sebou vždy nesou určitou míru rizika ztráty, a proto je vždy potřeba si investici dobře rozmyslet. Tím myslím důkladnou analýzu a zvážení rizika, a to není pasivní investování resp. pak nejde o pasivní příjem. 

Pod pojmem pasivního příjmu si představuji stav, kdy se mi peníze hromadí bez mého aktivního přičinění. Samozřejmě, nic nejde lusknutím prstu. Můžeme sice někomu platit, aby se nám o portfolio staral, je však třeba počítat, že rentabilita pak bude nižší. Vzdělávání je však také způsob investice, a proto není od věci si zdroj svého pasivního příjmu nastavit osobně a mít ho plně pod kontrolou. V dnešní době to není nic složitého a jde to z pohodlí domova.

Investiční strategie

Za prvé, pokud jde o peníze, buďte opatrní. Investujte vždy jen takovou část peněz, o kterou “můžete” přijít. Tzn. nezadlužujte se a stále mějte určitou finanční rezervu. 

Za druhé, diverzifikujte nebo-li nemějte všechen svůj investiční kapitál na jednom místě, neinvestujte pouze skrz jednoho poskytovatele atp.

Za třetí, je třeba řídit riziko. Strategie pro to jsou různé. Moje je prostá, investuji pouze tam, kde neriskuji ztrátu kapitálu, maximálně ztrátu zisku.

P2P Investice

Kam investovat v roce 2020? Pro mě to opět budou osvědčené a rentabilní investice v podobě P2P, kde se typicky jedná o zprostředkované půjčky. Stačí nastavit automatické investování a o víc se obvykle není třeba starat.

Samozřejmě však není od věci se čas od času (několikrát do roka) podívat, zda není třeba AutoInvest přenastavit, nicméně tohle je za mě ten nejlepší způsob dosažení pasivního příjmu se zajímavou rentabilitou pro rok 2020.

Jak investovat do P2P půjček?

Na trhu je k dispozici mnoho zprostředkovatelských systémů poskytujících P2P půjčky od Zonky, přes Mintos, ViaInvest, Bondster a další.

Pro lepší zorientování, který systém bude vyhovovat právě vám jsem vytvořil tuto myšlenkovou mapu v podobě dotazníku.

Jestliže máte raději přehledy nebo tabulky, nahlédněte do mého srovnání P2P platforem.

Obecně doporučuji být u méně známých poskytovatelů opatrnější a neinvestovat většinu svého portfolia. Není od věci začít s menší částkou a později navýšit.

Samotná realizace investování probíhá online a je velmi jednoduchá. Jak na to najdete v recenzích OsobníZkušenosti.cz, kategorie Investování.

Kam budu v roce 2020 investovat já?

Nejprve si položím otázku, podle čeho se rozhoduji?

Rentabilita je pro mě důležitá, nicméně garance zpětného odkupu půjčky (při nesplácení) je pořád na prvním místě. Další je pak “pohodlí”, resp. mít možnost investovat automaticky bez nutnosti manuálního zásahu. Pak se dá skutečně mluvit o pasivním příjmu. V neposlední řadě je to i důvěra a bezpečí.

Mintos v roce 2020

Pravidelné čtenáře asi nepřekvapí, že Mintos (recenze) je a bude stále v mém portfoliu.

Moji důvěru má již několik let a statistiky z roku 2019 jen potvrzují, že to tak vidí více a více investorů. Jejich nárůst byl v roce 2019 více než dvojnásobný (+138.3%). 

Samotná společnost se z hlediska počtu členů týmu ztrojnásobila na 180 členů týmu, ale ani další statistiky, jako je např. nárůst poskytovatelů nejsou pozadu.

mintos statistiky 2019 | osobni zkusenosti . cz

Automatické investování (AutoInvest) funguje skvěle a z hlediska půjček je zde bohatá nabídka, zejména v eurech.

Zároveň není problém se dostat na průměrný měsíční výnos okolo 12% p.a., a to s garancí odkupu při neschopnosti věřitele splácet své závazky.

Moje portfolio zde plánuji nejen držet, ale dost možná i navýšit. 

Více informací si přečtěte v článku “Jak začít investovat na Mintos v roce 2020“.

Získej Okamžitý bonus 50 € a 1% bonus z průměrné výše investic za prvních 90 dní.

Stačí se zaregistrovat pomocí tlačítka “Investovat s Mintos” a zainvestovat alespoň 1000 €


Zonky Rentier

Nahlédl jsem také na to, co nabízí novinka Zonky Rentier. Tou se Zonky z hlediska pohodlí vyrovnává systémům s automatickým investováním. Není se třeba o nic starat. Vaše portfolio spravuje někdo jiný a vy tak získáváte opravdový pasivní příjem. Musíte se však vyrovnat se skutečností, že očekávaný čistý výnos činí 4,4% p.a., což je v porovnání Mintos vs Zonky podstatně méně.

Je zde totiž vstupní poplatek (1,9%) a 1,51% p.a. za vedení portfolia, a tak se z původních 7,36% p.a. dostanete na zmiňovaných 4,4% p.a. Následně je nutné zisk zdanit stejně jako všude jinde.

Zonky Rentier a Osobni Zkušenosti.CZ

Na druhou stranu se mi líbí myšlenka, jak je tento pasivní příjem u Zonky vyplácen. O nic se nestaráte a získaná renta vám chodí měsíčně na bankovní účet.

Zonky Rentier uvádím spíš informativně, využít ho neplánuji.


P2P investice s ViaInvest

Dalším z P2P poskytovatelů, které již několik let využívám je ViaInvest (recenze), který nemá až zas tak rostoucí tendenci, jako Mintos, ale z mého pohledu a z hlediska zpráv zveřejněných na jejich stránkách a blogu si nevede nejhůř.

Na ViaInvest najdete půjčky s roční návratností 10-11%, přičemž je samozřejmostí garance odkupu při nesplácení věřiteli. AutoInvest je k dispozici, a díky bohaté nabídce P2P půjček jsou mé finanční prostředky v průběhu celého roku rentabilní.

Během poslední doby jsem si část zisku vyplatil a vyzkoušel jsem, že mi od nich peníze dorazí vždy bez problémů do 2 pracovních dnů na bankovní účet.

Není zde sice tolik investorů jako na Mintos (235 000+), ale 10 000 je také slušná investorská základna lidí, kteří platformě věří.

10000 investoru u viainvest

ViaInvest teď navíc nabízí BONUS 10 Euro při využití tohoto odkazu. Podmínkou je však uskutečnění investice ve výši alespoň 50 Euro.


Bondster v roce 2020

Bondster (recenze) v tuto chvíli (01/2020) eviduje 8831 investorů a nabízí investice v českých korunách a eurech.

Průměrný roční výnos v CZK uvádí 7,45% p.a. a v eurech to je 12,53% p.a. Ikdyž bych rád držel portfolio v české měně, tato hodnota pro mě není příliš zajímavá. Navíc si účtují poplatek 1% u investic v CZK. U eur však není poplatek žádný a v systému čekají dostupné půjčky na dobu 12 měsíců s výší až 13% p.a. a zajištěním garancí zpětného odkupu. Poskytovateli jsou Mikrokasa a Acema a z hlediska země se jedná o polské a české klienty.

I Bondster disponuje funkcí automatického investování, takže i zde se jedná o možnost opravdového pasivního příjmu s velmi zajímavou návratností a o nastartování svého portfolia i zde nyní silně uvažuji.

Počet investorů na Bondster

Pokud Vás forma investování na platformě Bondster zaujala a rádi byste začali, využijte následující odkaz popř. PROMO kód 1000000841 a získejte tak vstupní bonus 1% z Vašich investic uskutečněných v prvních třech měsících od registrace (více informací):


zkusenosti srovnani investice p2p

Správné investiční portfolio má být dobře rozložené

Objev další P2P poskytovatele a zjisti o nich více informací. Investuj u více z nich a rozlož tak riziko ztráty!

autor osobnizkusenosti.cz | Jakub

Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.